win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    152
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Η διακεκομμένη κόκκινη γραμμή δείχνει τα όρια της οικοδομής στα σχέδια της άδειας ,

    στον ισόγειο όροφο πάνω αριστερά έχει γίνει ένα wc το οποίο είναι υπέρβαση δόμησης και επιπλέον έχουν γίνει όλοι οι εξώστες του ισογείου οι οποίοι είναι αυθαίρετοι συν δεξιά κάτω στο όριο του οικοπέδου στο τελείωμα του εξώστη ο τοίχος........

    έτσι τον εξώστη δίπλα στο wc ενώ έχει τα χαρακτηριστικά η/χ αλλά δεν πληρεί τις προυποθέσεις πχ 2,50 μ άνοιγμα τον έχω θεωρήσει ως υπέρβαση δόμησης ,

    κάτω δεξιά το τμήμα 1,30 χ 3,25 τον έχω υπολογίσει και μετρήσει ως η/χ στην κάλυψη αλλά και με αναλυτικό

    ενώ το υπόλοιπο τμήμα 4,30 χ 0,40 ως εξώστη μόνο με αναλυτικό

    Α όροφος: εδώ οι εξώστες στο μεγαλύτερο τμήμα τους είναι νόμιμοι απλά τόσο πάνω αριστερά όσο και κάτω δεξιά
    νόμιμα τελείωναν πρίν το πλάγιο όριο της οικοδομής...ενώ χτίστηκαν και στα δύο πλευρικά όρια 2 εξωτερικοί τοίχοι 0,95 και 1,30 αντίστοιχα στα όρια του οικοπέδου και σε συνέχεια της οικοδομής....έτσι υπολογίζω 2 η/χ και με αναλυτικό μόνο το τμήμα του επιπλέον εξώστη που έφτασε ως το πλάγιο όριο στην κάθε πλευρά συν του 2 τοίχους....

    όλα αυτά έγιναν με οικοδομική άδεια 16/01/1973 όποτε έγιναν και οι αυθαιρεσίες...νομίζω ότι γενικά πάω με γοκ 55 καθώς ο γοκ 73 δημοσιεύτηκε 9/06/1973 , όμως η έννοια του η/χ ήρθε αργότερα.......και καθώς υπάρχει ένα κλίμα ότι <<βάλτο εσύ να είσαι όσο πιο καλυμμένος γίνεται >> συν ότι λόγο παλαιότητας κτλ δεν κάνει και τεράστια διαφορά στο πρόστιμο έκανα τις άνωθεν επιλογές...αφού πρώτα πήγα και ρώτησα και στο τεε......δεν ξέρω βέβαια αυτό πόσο μετράει.....

    κάπως έτσι κινήθηκα και για τις πλάγιες αποστάσεις για τον αν παραβιάζονται ή όχι......επέλεξα ότι δεν παραβιάζονται


    σε μια άλλη περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια 1965 και πανταχόθεν ελεύθερο σύστημα αν δεν κάνω λάθος δηλαδή πλάγιες αποστάσεις 2,50 μ ελάχιστο......η μόνη αυθαιρεσία είναι περιμετρικοί εξώστες και μια μαρκίζα που παραβιάζουνε αυτά τα 2,50 μέτρα....πάω με αναλυτικό αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να το συνδέσω με την παραβίαση πλάγιων αποστάσεων στο σύστημα παρά μόνο αν το δηλώσω σαν υπέρβαση δόμησης......εγώ πάντως το έχω βάλει με 13 αναλυτικό.........ξέρω και την άποψη ότι σαν υπέρβαση δόμησης δεν αναφερόμαστε μόνο στον συντελεστή δόμησης......αλλά το σωστότερο,για να μην γίνονται ερμηνείες αόριστες πιστεύω θα ήταν να δινόταν η δυνατότητα ενεργοποίησης της παράβασης πλάγιων αποστάσεων ανεξάρτητα από τη υπέρβαση δόμησης όπως γίνεται για την υπέρβαση ύψους ......

    ευχαριστώ για κάθε άποψη είναι πολύ χρήσιμες
    Συνημμένες Εικόνες Συνημμένες Εικόνες ΙΣΟΓΕΙΟ.jpg‎   Α ΟΡΟΦΟΣ.jpg‎  

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Ημιυπαίθριοι χώροι και ΝΟΚ
    Από το μέλος ntemhs στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.08.2021, 13:26
  2. ΝΟΚ: Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια)
    Από το μέλος gpetrou77 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.12.2019, 15:06
  3. Ημιυπαίθριοι - πότε δηλώνονται οι χώροι που τακτοποιήθηκαν;
    Από το μέλος accounter στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.05.2012, 21:30
  4. N.4014/11: Εξώστες & ημιυπαίθριοι χώροι
    Από το μέλος igki στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.10.2011, 02:33
  5. Ημιυπαίθριοι Χώροι
    Από το μέλος Structur στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.11.2009, 12:44

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •